Do strony P. Müldnera-Nieckowskiego

 

Jacek Müldner-Nieckowski

Jacek Müldner-Nieckowski
Jacek Müldner-Nieckowski

Jacek Müldner-Nieckowski rzeźbi w kamieniu
Jacek Müldner-Nieckowski
rzeźbi w kamieniu (1997)

Ur. 05.09.1947 w Zielonej Górze, zm. 25.04.2018 w Warszawie.
Rzeźbiarz.
Brat Małgorzaty i Piotra M.N., syn Heleny i Wiesława Emila M.N..
Mąż Izabelli Dziarskiej i ojciec Sary Müldner.

W roku 1975 otrzymał nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odbył także studia we Włoszech (Faenza) w zakresie ceramiki.

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Działał w Związku Polskich Artystów Plastyków, m.in. pełniąc funkcję wiceprezesa ds. artystycznych krajowych Zarządu Głównego.
W 2005 r. został odznaczony medalem Zasłużony Działacz Kultury, a w 2010 roku medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Swoje prace przedstawił na kilkanastu wystawach indywidualnych, m.in.: w Austrii, we Włoszech, w USA, Francji, Kanadzie. Wziął udział w ok. 150 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Uprawiał rzeźbę monumentalną, kameralną, medalierstwo, malarstwo. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą. Można je spotkać w miastach, wkomponowane w zieleń i architekturę, w Warszawie (np. Osiedle "Ateńska", Pole Mokotowskie), Kolonii (Niemcy) i innych w Polsce i za granicą.

Preferował kamień, z którego tworzył (na ogół techniką en taille-directe) duże rzeźby w stylu właściwym tylko dla siebie: łączył formy figuratywne ze swoistymi przekształceniami i abstrakcją, przez co uzyskiwał niezwykłe efekty. Medale przeważnie odlewał w brązie, a następnie patynował tylko sobie i ojcu (również znanemu rzeźbiarzowi) znanym sposobem, uzyskując efekty kolorystyczne w zimnych barwach, niebieskawych lub zielonkawych, przenikających się w zależności od kompozycji z szarością, beżami i ciemną czerwienią.
Medale, stanowiące znaczną grupę prac w jego dorobku, były odlewane w kilku zaledwie egzemplarzach, a można je spotkać na giełdach i aukcjach medaliersko-numizmatycznych na całym świecie.

Zmarł na serce w środę 25 kwietnia 2018 roku o świcie (patrz: skrócony akt zgonu).

W dniu 9 maja 2018 r. po Mszy Świętej w kościele św. Wincentego (drewnianym) na warszawskim Bródnie, odprowadzony przez rodzinę, licznych znajomych, przyjaciół i fanów jego twórczości, spoczął w grobie nr 108I-1-28, obok swego dziadka (ojca matki), Michała Szykulskiego h. Jelita. RIP

Patrz też: Wikipedia.

Rzeźba 2013

Paryż 2017

 

Medal 2012. Awers, brąz


Medal 2012. Rewers, brąz

Żaba. Chroń środowisko 2011. Medal, brąz

Piotr poeta 2013. Marmur, granit

Rzeźba 2011. Marmur

Rzeźba 2015. Marmur, granit

Przy pracy nad Koniem szachowym 2011. Marmur

Krzew bitewny 2014. Brąz, tworzywo sztuczne

Rzeźba 2016. Marmur

Nike. Piaskowiec (wys. 3,20 m)


Grób Michała Szykulskiego i Jacka Müldnera-Nieckowskiego. Bródno, nr 108I-1-28. W czasie pogrzebu 9 maja 2018...


 

Facebook (zrzut z ekranu)

REAKCJA KOLEGÓW

ze Związku Polskich Artystów Plastyków, Sekcja Rzeźby